Światło podczerwona ma w dzisiejszych czasach wiele zastosowań

Światło podczerwona ma w dzisiejszych czasach wiele zastosowań. Jednym z nich jest ogrzewanie, które zaczyna być coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnych budynkach.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Tego typu ogrzewanie działa podobnie jak ciepło, które odczuwamy, kiedy znajdujemy się na zewnątrz w słoneczny dzień. W przypadku ogrzewania fale podczerwone podnoszą temperaturę ciał i przedmiotów, znajdujących się w ich zasięgu, natomiast nie działają bezpośrednio na powietrze.

Zalety podczerwieni

Ten rodzaj ogrzewania jest uznawany za zdrowszy niż inne źródła ciepła wykorzystywane w domach jednorodzinnych. Panele nie zmieniają na przykład wilgotności powietrza. Ponieważ powietrze nie zostaje nadmiernie wysuszone, nasza skóra oraz oczy są odpowiednio nawilżone, co w dużym stopniu zwiększa komfort. Fale stosowane w tym typie ogrzewania są całkowicie bezpieczne, ponieważ w przeciwieństwie do słońca nie zawierają promieni UV. Inną zaletą jest efektywność. Wytwarzane przez panel ciepło ogrzewa jedynie wybrany obszar. Bardzo dobrze sprawdza się zarówno w domu, jak i w biurze. W przypadku ogrzewania na podczerwień istotny jest także fakt, że nie musi być ono włączone przez cały czas. Kiedy wchodzimy do pomieszczenia, które jest wyziębione, włączamy ogrzewanie i możemy poczuć przyjemne ciepło prawie od razu. Wynika to z faktu, że nie tracimy czasu i energii na ogrzewanie powietrza znajdującego się w pokoju. Oznacza to na przykład, że kiedy wychodzimy do pracy, możemy na jakiś czas wyłączyć ogrzewanie.